Power : AC220 - 230V
loading system : semi-auto/automatic
autoloader : optional
plate thickness allowed : 0.15-0.40mm
platesetter type : ctp
platesetter structure : external drum
Item name: 96 channels 35 PPH thermal ctp platesetter magnetic levitation track made in China
| Thermal CTP(Semi-Auto) | |||||
| Technical specification | |||||
| Model | Thermal CTP | ||||
| Yinber 8300A | Yinber 8500A1 | Yinber 8600A | Yinber 4300A | Yinber 4500A | |
| No. of Lasers | 32 | 48 | 64 | 32 | 48 |
| Productivity (1130x800mm) (plates/h) | 17 | 22 | 26 | 22 | 29 |
| Max./Min. Format | Max.: 1160mmx940mm Min.: 350mmx400mm | Max.: 800mmx660mm Min.: 350mmx400mm | |||
| Laser Source | 830nm | ||||
| Resolution | 2400 dpi (Resolution can be customized, up to 8000dpi maximum) | ||||
| Loading System | Semi-Auto | ||||
| Plates Requirement | 0.15-0.4mm Thermal plates, no brand requirement | ||||
| CTP Interface | 1-bit Tiff interface and direct workflow driver,support CIP3/CIP4 | ||||
| Power | AC220-230V,50-60Hz 5.5KW | ||||
| Environment | Temperature: 20-25ºC Humidity: 40%-80% | ||||
| Size & Weight | Size: 2020mmx 1000mmx 930mm Weight: 1500kg | Size:1900mmx 1200mmx 1000mm Weight: 1000kg | |||
| Workflow software | HQ&PR | ||||
| UV CTP(Semi-Auto) | |||||
| Model | UV (thermal) CTCP | ||||
| Yinber 9300A | Yinber 9500A | Yinber 9600A | Yinber 5300A | Yinber 5500A | |
| Productivity (1130x800mm) (plates/h) | 17 | 22 | 26 | 22 | 28 |
| Laser Source | 405nm | ||||
| Plates Requirement | 0.15-0.4mm UV plates, no brand requirement | ||||
| Automatic CTP(Thermal VS UV) | ||||||
| Model | Thermal | UV | ||||
| Yinber 8300B | Yinber 8500B | Yinber 8600B | Yinber 9300B | Yinber 9500B | Yinber 9600B | |
| Productivity (1130x800mm) (plates/hour) | 17 | 24 | 29 | 17 | 24 | 29 |
| Max./Min. Format | Max.: 1160mmx940mm Min.: 350mmx400mm | |||||
| Laser Source | 830nm | 405nm | ||||
| Loading System | Automatic,Semi-Auto ( Auto-loader available) | |||||
| Power | AC220V,50-60Hz 8KW | |||||
| Size & Weight | Size: 2200mmx1350mmx1350mm Weight: 1500kg | |||||
| Large Format CTP(Thermal VS UV) | ||||||||
| Yinber 2200 | Yinber 2300 | Yinber 2200U | Yinber 2300U | |||||
| Productivity (1130x800mm) (plates/hour) | 12 | 13 | 14 | 15 | 12 | 13 | 14 | 15 |
| Resolution | 2400 dpi | |||||||
| Loading System | Single plate, manual loading | |||||||
| Plates Requirement | 0.15-0.4mm Thermal Plates | 0.15-0.4mm UV Plates | ||||||
| Size & Weight | Size: 2880mmx1310mmx1310mm Weight: 2800kg | |||||||
| FUCAI CTP Plate(Thermal VS UV PS Plate) | ||
| Products Type | (FP-100) Positive Thermal PS Plates | (FP-200) UV PS Plates |
| Durable Rate | 50,000~100,000 prints; >=100,000 after baking | >=100,000 prints |
| Thickness | 0.27mm, 0.15mm | 0.27mm, 0.15mm |
| Sensitive wavelength | 830nm | 405nm |
| Laser power | 110~150mj/cm | 50~70mj/cm |
| Resolution | 1%~99%@200lpi | 1%~99%@200lpi |
| Shelf life | 12 months | 12 months |
| Developing time | 20sec~30sec | 20sec~30sec |
| Productivity | 1800m2~2500m2 | 1800m2~2500m2 |
CIP3 / CIP4 Thermal CTP Platesetter External Drum Structure AC220 - 230V Images |